Sinop’ta Turistlerin Memnuniyet Düzeyi Ölçülecek

Ajansımızın da içinde yer aldığı Sinop İl Turizm Eylem Planı (2019-2022) kapsamında düzenlenecek Günübirlik Ziyaretçi/Turist Memnuniyet Araştırması ile Sinopu ziyaret eden turistlerin memnuniyet düzeyleri ölçülecek.

12 Temmuz ile 15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Günübirlik Ziyaretçi/Turist Memnuniyet Araştırması" ile Sinop'a günübirlik ve konaklamalı gelen misafirlerin farklı hizmetlere yönelik memnuniyetleri araştırılacak. Araştırma sonunda ortaya çıkacak sonuçla ilgili raporlar hazırlanarak sorunlu alanlarla ilgili olarak paydaş kurumlar tarafından önlemler alınacak.

Anket Çalışmasından Çıkan Sonuçlara Göre Önlemler Alınacak

Memnuniyet Araştırması ile ilgili olarak Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Sinop İl Turizm Komisyonu üyeleri, anketörler ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda Ajansımız Planlama, Programlama ve Stratejik Araştırmalar Birimi Başkanı Serkan DOĞRU, yapılacak memnuniyet araştırması hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Sinop'ta turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği alanlarda turizm sezonunun farklı dönemlerinde anket çalışmalarının gerçekleştirileceğini söyledi. Sinop İl Turizm Eylem Planı kapsamında planlanan kısa, orta ve uzun vadeli eylemlerin tek tek gerçekleştirilmesi için çalıştıklarını belirten DOĞRU, "Sinop'ta yazın çok yüksek turist akınına bağlı olarak, hem sunulan hizmetler, hem de turistlerin deneyimleriyle ilgili olarak geniş bir alanda sistematik ve anlık olarak sorunları ortaya çıkararak çözümler üretilmesini amaçlıyoruz." dedi.

Sinop’ta 16 ve üstü yaş gruplarına yönelik yapılacak memnuniyet araştırması çalışması, 12 Temmuz ile 15 Ağustos tarihleri arasında, Sinop Merkez, Gerze ve Erfelek Tatlıca Şelaleleri’nin içinde bulunduğu 9 farklı noktada basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle bin 800 kişiye uygulanacak. Sinop kent merkezinde tarihi cezaevi, plajlar, Havalimanı, Hamsilos Tabiat Alanı ve İnceburun, Erfelek İlçesi’nde Tatlıca Şelaleleri ile Gerze İlçesi şehir merkezi ve plajlarında anket çalışmaları yapılacak.

Sinop turizmindeki sorunları tespit etmeyi amaçlayan “Günübirlik Ziyaretçi/Turist Memnuniyet Araştırması" basın bilgilendirmesi toplantıya katılan basın mensuplarının çalışmaya ilişkin soru ve önerilerinin alınmasının ardından sona erdi.

Kamuoyu bilgisine saygıyla duyurulur.